Wstęp o Substancjach Psychoaktywnych

Tekst

Chcąc zrozumieć uzależnienia nastolatków ważne jest, aby zrozumieć, że uzależnienia  to rodzaj uczenia się.

Uczenie się i zapamiętywanie powodują tworzenie nowych i silniejsych synaps w mózgu. Synapsy umacniają się za każdym razem, gdy są aktywowane; a przede wszystkim, gdy są aktywowane  systematycznie. Używanie substancji psychoaktywnych powoduje tworzenie nowych i silniejszych synaps w ośrodku przyjemności mózgu. Efektem ich używania jest produkowanie dopaminy przez ośrodek przyjemności mózgu. Nastolatkowie są bardzo czujni na dopaminę. Plastyczność mózgu nastolatka jest przyczyną dużej podatności na uzależnienia : uzależnieniają się szybciej, efekty uzależnienia są permanentniejsze i pragnienie rośnie szybciej.

Normalne uczenie się  zachodzi w hipokampie, a nie w ośrodku przyjemności mózgu. Plastyczność mózgu nastolatka jest podstawą ogromnej skuteczności uczenia się.

Substancje psychoaktywne działają między innymi przeciwbólowo poprzez określone receptory mózgowe. Przyjmowane są w celu doznania przyjemności, zmiany świadomości, uzyskania określonego nastoju, przeżycia ekstremalnych doznań.